Print

National and Regional Ranking as of 3rd March

Posted in Rankings

Best 3
Pos Name Club Class Age Races Points
1 Laura Milne Pinkston Panthers WK1 U23 5 6600
2 Lydia Oxtoby Leighton Buzzard WK1 S 4 6378
3 Esme Durrant NKC WK1 U23 6 6167
4 Kasia Chmiel NKC WK1 U23 5 6131
5 Maggie Dilai NKC WK1 S 6 6101
6 Susan Templeton Itchen Valley CC WK1 V60 5 6000
6 Kerry Christie Breakout WK1 U16 8 6000
8 Emma Christie Breakout WK1 U16 9 5832
9 Lucy Guest NKC WK1 U18 4 5799
10 Molly Sandercock Breakout WK1 U16 7 5679
11 Zara Montgomery Breakout WK1 U16 6 5467
12 Judi Sheahan Rutland WK1 V65 4 5428
13 Jodie Ball WYCC WK1 U23 2 3973
14 Jane Millar NKC WK1 V60 2 3795
15 Eleri Spencer Pennine WK1 U16 2 3598
16 Julia Mietus NKC WK1 V55 2 3567
17 Izzy Thomas Hamble Sea Scouts WK1 U14 2 3319
18 Elsa Montgomery Break Out CC WK1 U12 2 2316
19 Victoria Murray Breadalbane WK1 U23 1 2000
19 Victoria Longstaff Duddon WK1 U18 1 2000
19 Alexandra Judge The Sharks WK1 S 1 2000
22 Caroline Smedley Independent WK1 V40 1 1944
23 Michelle Sanderson Duddon WK1 V35 1 1891
24 Kirtsy Bentley Duddon WK1 S 1 1712
25 Sheila Worth Winchester & District CC WK1 V60 1 1689
26 Priscilla Montenaz-Valle The Sharks WK1 S 1 1650
27 Rachel Wilson Duddon WK1 S 1 1520
28 Rachael Oldham WK1 V40 1 1292
29 Elizabeth Poulton Kool Kayaks WK1 U16 1 1155
1 Kerry Christie / Emma Christie Breakout / WC2 U16 8 6000
2 Nicola Rudge / Amber Rudge Burton phoneix / Burton Phoeni WC2 S 2 3669
3 Zoe Bell / Sue Bell Winchester & District CC / Win WC2 V35 1 2000
4 Kasia Chmiel / Esme Durrant NKC / NKC WC2 U23 1 1984
5 Sheila Worth / Emma Radford Winchester & District CC / Win WC2 S 1 1858
6 Nicola Rudge / Anne Roberts / Burton Phoenix WC2 V55 1 1755
1 Esme Durrant NKC WC1 U23 3 6000
2 Jane Millar NKC WC1 V60 4 5890
3 Zara Montgomery Break Out CC WC1 U16 3 5777
4 Rachel Houston Pinkston Panthers WC1 U23 1 2000
1 Mick Nadal / Kath Nadal NKC / NKC MxC2 V60 3 6000
2 Robert Evans / Emma Redford Winchester & District CC / Winchester & MxC2 S 1 2000
2 Andy Longstaff / Tiegan Sanderson Duddon / Duddon MxC2 S 1 2000
4 Hannah Oldham / Daniel Oldham Paddle Plus / MxC2 U16 1 1855
5 Hannah Oldham / Rachael Oldham / MxC2 S 1 1818
6 Thomas Magrath / Elsbeth Magrath Paddle Plus / Paddle Plus MxC2 1 1499
1 Jamie Christie Soar Valley MK1 V45 12 6486
2 Robert Jefferies Pennine CC MK1 S 4 6485
3 Spencer Armstrong Devizes MK1 U23 4 6374
4 Jack Civico Pennine CC MK1 U23 5 6367
5 James Russell NKC MK1 U23 7 6347
6 Francis Huntingford NKC MK1 U23 5 6309
7 George Urquhart Banbury MK1 U18 5 6034
8 Iain Hosie Aberdeen MK1 U23 3 6024
9 Richard Kent Southampton CC MK1 V55 3 6000
10 Jon Folland Soar Valley MK1 V45 4 5955
11 Cameron Bannatyne NKC MK1 U18 9 5907
12 Connor Peters NKC MK1 U23 4 5900
13 Richard Vincent Soar Valley MK1 V60 7 5897
14 Joe Beevers NKC MK1 S 4 5818
15 Jim Wallis Pinkston Panthers MK1 V40 3 5797
16 Michael Fitzsimons Mercia MK1 V50 6 5792
17 Dougal Glaisher NKC MK1 U23 4 5745
18 Joe Birtwhistle Pennine CC MK1 S 9 5720
19 Malcolm Blowers Meridian CC MK1 V50 6 5642
20 John Dyke Hamble Sea Scouts MK1 S 4 5622
21 Nigel Woolturton Mercia MK1 V60 5 5585
22 Ethan Jack Paddle Plus MK1 U18 5 5582
23 Leon Tomlinson Pennine MK1 U14 7 5544
24 Richard Davis Itchen Valley CC MK1 V80 4 5505
25 Duncan Jack Paddle Plus MK1 V50 6 5467
26 Woody Snapper NKC MK1 U18 3 5466
27 Tim Beaver Soar Valley MK1 V55 3 5377
28 Pete Mietus NKC MK1 V60 3 5371
29 James Read The Sharks MK1 V35 3 5295
30 Huw Singleton NKC MK1 U14 4 5275
31 Nigel Stevenson Lincoln MK1 V55 3 5264
32 Jacob Law Winchester & District CC MK1 U14 4 5004
33 Richard Sheahan Rutland MK1 V60 3 4975
34 Geoff Bowers NKC MK1 V70 8 4898
35 Samuel Liddy The Sharks MK1 U16 4 4883
36 James Richardson Rutland MK1 V70 4 4875
37 Archie Miles Lincoln MK1 V65 3 4843
38 Ian Law Winchester & District CC MK1 V55 3 4710
39 Ed Butler NKC MK1 U14 3 4697
40 Frank Griffin Break Out CC MK1 U14 5 4637
41 Mark Montgomery Break Out CC MK1 V45 7 4424
42 Ben Oakley WYCC MK1 S 2 4400
43 Jacob Simpson The Sharks MK1 U18 3 4322
44 John Stoner Break Out CC MK1 V60 4 4089
45 Neil Blackman Soar Valley MK1 V55 2 4000
46 Scott Wilson Duddon MK1 V50 2 3956
47 Josh Widdowson Break Out CC MK1 U14 3 3953
48 Lucas Montgomery breakout MK1 U12 6 3865
49 Selwyn Richards Poole Harbour CC MK1 V50 2 3843
50 Alex Mcintyre NKC MK1 U23 2 3734
51 Kieron Killey NKC MK1 U23 2 3697
52 Howard Blackman Burton Phoenix MK1 V50 2 3695
53 Michael Paine Itchen Valley CC MK1 U14 3 3489
54 Alistair Brown Hamble Sea Scouts MK1 U18 2 3420
55 Josh Oldham Paddle Plus MK1 U18 2 3407
56 Blake Mawson-Burren Pennine CC MK1 U16 2 3320
57 David Mackay Winchester & District CC MK1 V65 2 3292
58 Lenny Cann Hamble Sea Scouts MK1 U14 2 3125
59 David MacKay Winchester & District CC MK1 V65 2 3028
60 Cameron Hance Hamble Sea Scouts MK1 U14 2 2923
61 Neal Underwood The Sharks MK1 V55 2 2902
62 Danny Dalrymple Itchen Valley CC MK1 V70 2 2876
63 Cameron Daly Hexham MK1 U16 2 2750
64 Thomas Baker Winchester & District CC MK1 S 2 2620
65 Mark Griffin Break Out CC MK1 U10 3 2593
66 Jeremy Pole 78th Leicester MK1 V45 2 2481
67 Michael Mason Durham MK1 S 1 2179
68 Nicholas Bennett Newcastle Uni MK1 S 1 2000
68 Jacob Holmes MK1 U23 1 2000
70 Alex Sheppy Devizes MK1 U23 1 1957
71 Peter Bell RLYC/Beaulieu Mooring Holder MK1 V55 1 1947
72 Owen Wilson Duddon MK1 U18 1 1946
73 Dave Belbin NKC MK1 V50 1 1926
74 Michael Fitzsimmons Mercia CC MK1 S 1 1923
75 Lee Bentley Duddon MK1 V35 1 1922
76 Will Smithson Royal Leamington Spa MK1 S 1 1919
76 Richard Hendron Richmond CC MK1 V35 1 1919
78 Ryan Dodd Hexham MK1 U16 1 1874
79 Connor Bentley Duddon MK1 U14 1 1839
80 DRH Taylor Lincoln MK1 V55 1 1832
81 Carl Foody Chelmsford MK1 V55 1 1772
82 Phil Dean Wear Whoppers MK1 S 1 1771
83 Paul Blackman Burton Phoenix MK1 U23 1 1753
84 Phillip Smith Winchester & District CC MK1 U16 1 1734
85 Roy Garriock Independent MK1 V55 1 1732
86 Grant Underwood The Sharks MK1 S 1 1717
87 Kym Anderson Winchester & District CC MK1 U14 1 1649
88 Joe Enoch NKC MK1 U16 1 1638
89 Craig Hollands 1st Titchfield Sea Scouts MK1 V35 1 1613
90 Callum Longshaw NKC MK1 S 1 1576
91 Imre Kucska NKC MK1 V35 1 1573
92 Daniel Noonan Duddon MK1 U10 1 1566
93 Jack Gower Duddon MK1 U14 1 1556
94 Ryan Bentley Duddon MK1 U12 1 1551
95 Trevor Hughes Duddon MK1 V35 1 1522
96 Scott Polendine Carlisle MK1 V35 1 1483
97 Mike Howe Carlisle MK1 U23 1 1473
98 Edward Dando Hexham MK1 U14 1 1447
99 Kenny Park Carlisle MK1 V50 1 1444
100 David Glendenning Hexham / Greenstar MK1 V50 1 1429
101 Khaleel Zianddin The Sharks MK1 U18 1 1401
102 Blake Morton Burrows MK1 U16 1 1383
103 Jim Winterton Carlise MK1 V45 1 1366
104 Viv Hallan MK1 V60 1 1332
105 Michael Seaton Chiltern CC MK1 U18 1 1296
106 Tom Hearing Leic uny MK1 S 1 1263
107 Taylor Curry Hamble Sea Scouts MK1 U12 1 1249
108 Paul Lavars Itchen Valley CC MK1 V65 1 1187
109 Sam Neale Itchen Valley CC MK1 U14 1 1131
110 William Moir Waterside MK1 S 1 1104
111 Alan Quinn Paddle Plus MK1 V50 1 1083
112 James Cross Loughborough Uny MK1 U23 1 960
1 Martin Bell / Chris Fawcett Independent / Winchester & Dis MC2 V40 4 6000
2 Ryan Hunt / Jacob Holmes / Forth CC MC2 S 1 2000
2 John Simpson / Martin Allen Song of the Paddle / Song of t MC2 V50 1 2000
2 Jack Perchard / Aaron Kirk Break Out CC / Break Out CC MC2 U23 1 2000
2 Edward Butler / Huw Singleton NKC / NKC MC2 U14 1 2000
6 Colin Broadway / Richard Green Waterside / Boat House Paddler MC2 S 1 1878
1 Ryan Hunt Forth CC MC1 S 5 6600
2 Dave Williams Notts Uny MC1 V60 4 5992
3 Peter Goode HPPCC MC1 V55 5 5822
4 John Simpson Song of the paddle MC1 V50 3 4907
5 Nicky Cresser NKC /Wear Whoppers MC1 V35 2 4000
6 Phil Brown Hamble Sea Scouts MC1 V40 1 2000
6 Andy Longstaff Duddon MC1 V50 1 2000
6 Andrew Ostler Poole Harbour CC MC1 V45 1 2000
6 Andrew Longstaff Duddon MC1 V50 1 2000
10 Ross Pearton LVPC MC1 V60 1 1950
11 John McAllister Carlsile MC1 V45 1 1910
12 Colin Broadway Boat House Paddlers MC1 V65 1 926