Print

Current 2017-2018 National Rankings C1s & C2s

Posted in Rankings

Best 3
Pos Name Club Class Age Races Points
1 Amber Rudge / Nicola Rudge Burton Phoenix / Burton phonei WC2 S 3 5851
2 Rachel Houston / Louise Revell Breadalbane / Pinkston Panther WC2 U23 2 4400
3 Zoe Bell / Sue Bell Winchester & District CC WC2 S 1 2000
3 Kayley Barnes / Emma Scorror Newcastle Uni / Newcastle Uni WC2 U23 1 2000
3 Gilly Mara / Kate Parkinson Royal Lem / Royal Lem WC2 V35 1 2000
3 Esme Durrant / Lucy Guest NKC WC2 U18 1 2000
3 Emily Longstaff / Tiegan Sanderson Duddon WC2 U23 1 2000
3 Barbara Jaggs / Lorrie Parnell Poole Harbour CC/Poole Harbour CC WC2 S 1 2000
1 Rachel Houston Pinkston Panthers WC1 U23 4 6400
2 Zara Montgomery Breakout WC1 U14 4 6000
2 Emily Longstaff Duddon WC1 U23 3 6000
4 Lydia Oxtoby Leighton Buzzard WC1 S 3 5711
5 Esme Durrant NKC WC1 U18 2 4000
6 Jessie Urquhart Banbury WC1 U16 2 2552
7 Amy Freeman Paeksup WC1 S 1 2000
8 Kasia Chmiel NKC WC1 U18 1 1920
9 Maggie Dilai NKC WC1 S 1 1512
10 Emma Scorrer Newcastle Uni WC1 U23 1 1509
11 Kayley Barnes Newcastle Uni WC1 U23 1 1438
1 Mick Nadal / Kath Nadal NKC / NKC MxC2 V60 5 6000
2 Jane Burren / Bob Mawson Pennine MxC2 S 2 4000
3 Lydia Oxtoby / Nicky Cresser NKC/Wear Whoppers MxC2 S 2 3983
4 Juliet Wells / John Simpson Song of the paddle / Song of t MxC2 V50 2 3098
5 Sheila Worth / Simon Maunder Winchester & District CC MxC2 V50 1 2000
5 Scott Wilson / Emily Longstaff Duddon / Duddon MxC2 S 1 2000
5 Laura Milne / Paul Anderson Strathallan / Stirling MxC2 S 1 2000
5 Katy Hall / Zac Smith MxC2 S 1 2000
5 Joshua Perry / Jessie Urquhart Banbury MxC2 U16 1 2000
5 Esme Durrant / Ryan Hunt Forth/NKC MxC2 U23 1 2000
5 Chloe Glendenning / Ryan Dodd Hexham/Hexham CC & Geenstar CC MxC2 1 2000
12 Rob Jefferies / Jessie Urquhart Banbury MxC2 S 1 1965
13 Andy Longstaff / Tiegan Sanderson Duddon/Duddon MxC2 S 1 1951
14 Jodie Barrell / Tom Mainprize Leighton Buzzard MxC2 S 1 1886
15 Henry MCreedy / Kasia Chmiel NKC MxC2 U23 1 1826
16 Gracie Gormal / Paul Anderson Strathallan / Glasgow MxC2 S 1 1823
17 Nicola Rudge / Richard Roberts Butron Pheonix / Burton Phoeni MxC2 V55 1 1770
18 Nicola Rudge / Adrian Roberts Burton Phoenix / Burton Phoeni MxC2 S 1 1736
19 Archie Lever / Molly Lever NKC MxC2 U16 1 1696
20 June Champion / Chris Champion HPPCC / HPCC MxC2 S 1 1682
21 Grant Anderson / Isla Anderson NKC / Newark Racers MxC2 S 1 1619
1 Mike Rees-clark / Ryan Hunt Forth CC / Basingstoke MC2 S 3 6600
2 Martin Bell / Chris Fawcett Winchester & District CC MC2 V40 4 6000
3 Tom Brown / Phillip Brown Hamble Sea Scouts MC2 S 2 4000
4 Daniel Leicester / Nicholas Bennett Newcastle Uni / Newcastle Uni MC2 S 2 3994
5 Robert Jefferies / George Urquhart Banbury MC2 S 2 3945
6 Steve McEleney / Scott McEleney Paddlesport Racing CC MC2 S 1 2000
6 Snapper Woody / Callum Longshaw NKC / NKC MC2 S 1 2000
6 Henry McCreedy / Dave Belbin NKC MC2 S 1 2000
6 Ethan Smith / Philip Brown Hamble Sea Scouts MC2 S 1 2000
6 Ethan Jack / Ryan Hunt Forth/PaddlePlus MC2 U23 1 2000
6 Cameron Anderson / Paul Anderson Strathallan / Strathallan MC2 S 1 2000
6 Arthur Jacques / Murray Robb Crcats MC2 U12 1 2000
6 Anthony Magrath / Paul Tennant Paddleplus / Paddle Plus MC2 V35 1 2000
6 Andy Longstaff / Alex Mazur Duddon MC2 S 1 2000
6 Andrew Crowhurst / Seb Tyerman Newcastle Uni / Newcastle Uni MC2 S 1 2000
6 Adam Evans / Woody Snapper / NKC MC2 S 1 2000
17 Ashley Townend / Ryan Hunt Forth / Leighton Buzzard MC2 S 1 1967
18 Ian Weir / Ryan Hunt Forth / Fladbury MC2 S 1 1954
19 Phil Dean / Alex Sheppy Devizes/Wear Whoppers MC2 S 1 1926
20 Nicky Cresser / Pete Ilett NKC MC2 V35 1 1917
21 George Urquhart / Ryan Hunt Forth / Banbury MC2 U23 1 1880
22 John Simpson / Brendan Cunnie Song of the paddle / Song of t MC2 V50 1 1869
23 Joe Enoch / Huw Singleton NKC MC2 U12 1 1839
24 Daniel Peterson / Ryan Hunt Forth / Banbury MC2 U23 1 1803
25 Dougie Cresser / Nicky Cresser NKC/Bradford and Bingley MC2 S 1 1795
26 Colin Knowles / Ben Felthan Song of the paddle / Song of t MC2 V35 1 1726
27 Archie Wardell / Brian Wardell Slea Paddlers / Slea Paddlers MC2 S 1 1650
28 Edward Butler / Henry McCreedy NKC MC2 U23 1 1599
29 Huw Singleton / Archie Lever NKC / MC2 U12 1 1516
30 Edward Butler / Joe Enoch NKC MC2 U12 1 1343
31 David Cuddington / Cameron Bannatyne NKC MC2 S 1 1057
1 Ryan Hunt Forth Canoe Club MC1 U23 13 6600
2 Phillip Brown Hamble Sea Scouts MC1 V45 6 6000
2 Nicky Cresser NKC MC1 V35 4 6000
2 Dave Williams Notts Uny MC1 V55 6 6000
5 Peter Goode HPPCC MC1 V55 4 5405
6 Andy Longstaff Duddon MC1 V50 3 5024
7 Nicholas Bennett Newcastle Uni MC1 S 2 3972
8 Daniel Leicester Newcastle Uni MC1 U23 2 3683
9 Robert Jefferies Banbury MC1 S 2 3622
10 Jim Wallis Pinkston Panthers MC1 V40 2 3419
11 George Urquhart Banbury MC1 U18 2 2501
12 John Simpson Song of the paddle MC1 V50 2 2328
13 Henry McCreedy NKC MC1 U23 2 2199
14 Tom Barnard Paddlesport Racing CC MC1 V55 1 2000
14 Ross Pearton LVPC MC1 V60 1 2000
14 Paul Harwood Liverpool MC1 V40 1 2000
14 David Mitchell Wyedean cc MC1 U16 1 2000
14 Colin Smith Chester MC1 S 1 2000
14 Chris Blacker Southampton CC MC1 V35 1 2000
14 Andrew Chrowhurst Newcastle Uni MC1 U23 1 2000
21 Seb Tyerman Newcastle Uni MC1 U23 1 1972
22 George Oliver NKC MC1 V45 1 1927
23 Andrew Crowhurst Newcastle Uni MC1 U23 1 1906
24 Derek Freeman PeakSup MC1 V45 1 1791
25 Jay Endean Newcastle Uni MC1 U23 1 1773
26 Andy Oughton Paddle Plus MC1 V60 1 1750
27 Deke Moran Saltwalk MC1 V35 1 1737
28 Ethan Jack PaddlePlus MC1 U16 1 1706
29 Glyn Smith Saltwalk MC1 V40 1 1704
30 Peter Halliwell Song of the Paddle MC1 V75 1 1670
31 Tom Hughes Peaksup MC1 S 1 1590
32 Phil Dean Wear Whoppers MC1 S 1 1538
33 Tom Ironmonger Saltwalk MC1 S 1 1504
34 Alex Sheppy Devizes MC1 U23 1 1440
35 Ian Weir Fladbury MC1 S 1 1432
36 Tom Randerson HPPCC MC1 V50 1 1286
37 Edward Butler NKC MC1 U12 1 1154
38 Cameron Bannatyne NKC MC1 U16 1 1072
39 Noah Moxon Banbury MC1 U14 1 812