Print

Current 2017-2018 National Rankings K1s

Posted in Rankings

Updated 16/09/2018
Best 3
Pos Name Club Class Age Races Points
1 Lydia Oxtoby Leighton Buzzard WK1 S 14 6600
2 Laura Milne Pinkston Panthers WK1 U18 10 6496
3 Jodie Ball Devizes WK1 U18 4 6477
4 Esme Durrant NKC WK1 U18 7 6230
5 Kasia Chmiel NKC WK1 U18 9 6194
6 Victoria Longstaff Duddon WK1 U16 4 6000
6 Susan Templeton Itchen Valley CC WK1 V60 11 6000
8 Elizabeth Ayres NKC WK1 V35 8 5968
9 Amanda Kitchen Independent WK1 V45 5 5747
10 Molly Lever NKC WK1 U16 5 5717
11 Caroline Jones NKC WK1 V50 3 5682
12 Kerry Christie Breakout WK1 U16 7 5622
13 Jane Millar NKC WK1 V60 5 5536
14 Emma Christie Breakout WK1 U14 7 5415
15 Izzy Thomas Hamble Sea Scouts WK1 U14 6 5368
16 Judi Sheahan Rutland WK1 V65 5 5333
17 Julia Mietus NKC WK1 V55 6 5296
18 Gracie Gormal Pinkston Panthers WK1 U14 4 4989
19 Kirsty Bentley Duddon WK1 S 3 4945
20 Victoria Murray Breadalbane WK1 U23 2 4400
21 Louise Revell Breadalbane WK1 U23 2 4286
22 Hope Edwards 78th Leicester WK1 U16 4 4053
23 Alison Auld Independent WK1 S 2 4000
24 Hilary Lawrence Meridian CC WK1 V45 2 3872
25 Eleanor Thraves NKC WK1 S 2 3811
26 Abbie Durrant NKC WK1 U23 2 3795
27 Michelle Sanderson Duddon WK1 S 2 3676
28 Lexi Brown Hamble Sea Scouts WK1 U14 2 3660
29 Jessie Urquhart Banbury WK1 U16 2 3628
30 Rachel Jones Winchester & District CC WK1 U14 2 3472
31 Claire Denvir Forth WK1 U16 2 3400
32 Kirsten Hirt Inverness CC WK1 V35 2 3399
33 Jodie Barrell Leighton Buzzard WK1 S 2 3354
34 Ellen Openshaw Nairn KC WK1 V50 2 3259
35 Rachel Oliphant Pinkston Panthers WK1 U23 2 3100
36 Amelia Lawrence Meridian CC WK1 U12 2 3091
37 Hannah Brown WYCC WK1 S 1 2200
38 Lena Kraus Fowey River CC WK1 S 1 2061
39 Tina Parsons NKC WK1 V50 1 2000
39 Molly Agar Ninebanks / DUCC WK1 U23 1 2000
39 Helen Garner Poole Harbour CC WK1 V50 1 2000
39 Gilly Mara Royal Lem WK1 V35 1 2000
39 Freya Randle Crcats WK1 U14 1 2000
44 Stephanie Roberts Burton Phoenix WK1 S 1 1987
45 Jodie Barker Reading CC WK1 S 1 1985
46 Rhiann Taylor Duddon WK1 U23 1 1931
47 Madison Stokes Viking CC WK1 U14 1 1928
48 Phillipa Crundwell DUCC WK1 1 1921
49 Maggie Dilai NKC WK1 S 1 1910
50 Niamh Stack Newcastle Uni WK1 S 1 1893
51 Bryony Agar Ninebanks / Hexham WK1 U16 1 1890
52 Aicha Masrour Frome CC WK1 U12 1 1882
53 Jenny Hammond Ninebanks / Hexham WK1 V55 1 1873
54 Kayley Barnes Newcastle Uni WK1 U23 1 1868
55 Elizabeth Akhurst Hamble Sea Scouts WK1 U14 1 1834
56 Sienna Stokes Viking CC WK1 U10 1 1830
56 Corleigh Dodson Viking CC WK1 U14 1 1830
58 Lucy Guest NKC WK1 U16 1 1828
59 Rachel Prudham Carlisle WK1 V45 1 1768
60 Maddie Hobbs Frome CC WK1 U10 1 1764
61 Mandy Greenaway Pennine WK1 V50 1 1757
62 Anouska Nabili Pinkston Panthers WK1 U14 1 1754
63 Roseanne Russell Frome CC WK1 V40 1 1736
63 Natasha Garratt Meridian CC WK1 U14 1 1736
65 Caitlin Mills Packers WK1 U23 1 1727
66 Poppy Croal Forth WK1 U23 1 1712
67 Laura Hussey Leighton Buzzard WK1 S 1 1697
68 Sheila Worth Winchester & District Cc WK1 V55 1 1669
69 Rachel Akhurst Hamble Sea Scouts WK1 V45 1 1660
70 Ellie Seed Pinkston Panthers WK1 U23 1 1632
71 Emma Scorror Newcastle Uni WK1 U23 1 1621
72 Zara Montgomery Breakout WK1 U14 1 1610
73 Emily Hamilton Edinburgh Schools WK1 U14 1 1591
74 Ellen Peden Crcats WK1 U18 1 1586
75 Maya Robinson Edinburgh Schools WK1 U14 1 1564
76 Eloise Doherty Newcastle Uni WK1 U23 1 1553
77 Lydia Fletcher Breakout WK1 U14 1 1542
78 Susan Mackenzie Nairn KC WK1 V45 1 1539
79 Stella Srodzinski Edinburgh Schools WK1 U14 1 1536
80 Imogen Thorndycraft-Park TVCC WK1 U14 1 1518
81 Maddie Creffield Frome CC WK1 U10 1 1514
82 Leah Cameron Pinkston Panthers WK1 U14 1 1511
83 Alice Snape Greenstar cc WK1 S 1 1506
84 Ashwatha Price Poole Harbour CC WK1 S 1 1493
85 Charlotte Craig Edinburgh Schools WK1 U14 1 1482
86 Claire Wilson Crcats WK1 U14 1 1467
87 Kimberly McIntyre Pinkston Panthers WK1 U23 1 1312
88 Briana Smith WK1 U12 1 1301
89 Maggie Rae Leighton Buzzard WK1 U12 1 1265
90 Aine Lawrence Meridian CC WK1 U14 1 1256
91 Kayleigh Dixon Leighton Buzzard WK1 U12 1 1237
92 Marianna Champion NZ racers WK1 V35 1 1218
93 Arina Kontchakov Meridian WK1 U10 1 1173
94 Emily Rewcastle Paddle Plus WK1 U14 1 1146
95 Freya Woodhouse Pennine WK1 U12 1 1043
96 Elsa Montgomery Breakout WK1 U10 1 987
97 Charlotte Ellis Leighton Buzzard WK1 S 1 969
98 Caroline Hibbert Independent WK1 V35 1 753
99 Pia Laye Mercia WK1 U08 1 613
1 Nicky Cresser NKC MK1 V35 17 6600
1 Calum Gingell BOA MK1 U23 5 6600
3 Robert Jefferies Banbury MK1 S 12 6460
4 Spencer Armstrong Devizes MK1 U23 8 6313
5 Mike Rees-clark Basingstoke MK1 S 3 6277
6 Alex Sheppy Devizes MK1 U23 5 6276
7 Fraser Gormal Pinkston Panthers MK1 V50 6 6263
8 Ian Hosie Pinkston Panthers MK1 U23 8 6238
9 Jacob Holmes Breadalbane MK1 U23 5 6232
10 Michael Denvir Forth CC MK1 U18 6 6201
11 James Russell NKC MK1 U23 6 6090
12 Nicholas Bennett Newcastle Uni MK1 S 3 6072
13 Richard Kent Southampton CC MK1 V55 5 6000
14 Jack Civico Pennine CC MK1 U23 8 5961
15 Richard Davis Itchen Valley CC MK1 V75 9 5939
16 Francis Huntingford NKC MK1 S 8 5924
17 Michael Preston Hamble Sea Scouts MK1 U16 4 5882
18 Scott Wilson Duddon MK1 V50 6 5870
19 Selwyn Richards Poole Harbour CC MK1 V50 7 5857
20 Jamie Christie Soar Valley MK1 V45 7 5809
21 Jon Folland Soar Valley MK1 V40 3 5794
22 Joe Birtwhistle Pennine CC MK1 S 13 5764
23 Dave Belbin NKC MK1 V50 4 5761
24 Owen Wilson Duddon MK1 U16 4 5734
25 Malcolm Blowers Meridian CC MK1 V50 9 5731
26 Richard Vincent Soar Valley MK1 V60 8 5712
27 Thomas Richards Poole Harbour CC MK1 U18 4 5678
28 Alistair Brown Hamble Sea Scouts MK1 U16 7 5617
29 Nigel Woolturton Mercia MK1 V60 6 5597
30 Nick Hadland Richmond MK1 U23 3 5593
31 John Dyke Hamble Sea Scouts MK1 S 4 5592
32 Andrew Crowhurst Sheffield MK1 U23 3 5587
33 Jim Wallis Pinkston Panthers MK1 V45 7 5552
34 Howard Blackman Burton Phoenix MK1 V50 3 5461
35 Tim Beaver NKC MK1 V50 4 5436
36 Cameron Bannatyne NKC MK1 U16 10 5365
37 Leon Tomlinson Pennine MK1 U14 11 5362
38 William Simpson Breakout MK1 U18 3 5332
39 Pete Mietus NKC MK1 V60 10 5282
40 Ryan Torrance Paddle Plus MK1 S 5 5239
41 Michael Fitzsimons Mercia MK1 V50 4 5237
42 Ian Law Winchester & District CC MK1 V55 4 5218
43 Ethan Jack PaddlePlus MK1 U16 7 5213
44 Nigel Stevenson Lincoln MK1 V55 3 5179
44 George Urquhart Banbury MK1 U18 5 5179
46 Patrick Allinson NKC MK1 V55 3 5162
47 Josh Oldham Paddle Plus MK1 U16 5 5106
48 David Cuddington NKC MK1 S 8 5025
49 Cameron Hance Hamble Sea Scouts MK1 U12 5 5013
50 Richard Sheahan Rutland MK1 V60 6 4971
51 James Richardson Rutland MK1 V70 5 4921
52 Lee Bentley Duddon MK1 V35 3 4863
53 David Mackay Winchester & District CC MK1 V60 3 4860
54 Blake Mawson-Burren Pennine CC MK1 U16 3 4832
55 Connor Bentley Duddon MK1 U14 6 4784
56 Jacob Law Winchester & District CC MK1 U14 5 4727
57 Huw Singleton NKC MK1 U12 4 4652
58 Steve Swallow Salford Saling Group MK1 V60 3 4619
59 Danny Dalrymple Itchen Valley Cc MK1 V70 5 4517
60 Callum Longshaw NKC MK1 S 3 4505
61 Archie Lever NKC MK1 U12 7 4502
62 Frank Grififin Breakout MK1 U12 6 4334
63 Ryan Bentley Duddon MK1 U12 6 4302
64 Scott Ritchie Pinkston Panthers MK1 U12 3 4297
65 Freddie Brown WYCC MK1 U18 2 4186
66 Alan Tordoff Stirling MK1 V45 2 4160
67 Mark Montgomery Breakout MK1 V45 5 4149
68 Huntingdon Francis NKC MK1 U23 2 4031
69 Lee Royle NKC MK1 S 2 3973
70 Calum Urquhart Nairn KC MK1 V50 2 3951
71 Lenny Cann Hamble Sea Scouts MK1 U14 3 3923
72 Ryan Dodd Hexham MK1 U16 2 3915
73 Neil Blackman Soar Valley MK1 V50 2 3874
74 Jack Bradburn Hamble Sea Scouts MK1 U12 3 3862
75 Brandon Wilson Duddon MK1 U23 2 3763
76 Xavier Hinves Southampton MK1 S 2 3725
77 Kevin Ramsay Nairn KC MK1 V45 2 3703
78 Neil Ashcroft Bradford & Bingley MK1 V45 4 3695
79 Jeremy Pole 78th Leicester MK1 V40 3 3680
80 Douglas Wilby Nairn KC MK1 V45 2 3622
81 Sam Leaver Edbinburgh Schools MK1 U16 2 3609
82 Michael Surmon Nairn KC MK1 V45 2 3601
83 Kieran Noonan Duddon MK1 U14 2 3567
84 Daniel Leicester Newcastle Uni MK1 U23 2 3559
85 Oliver Law Winchester & District CC MK1 U12 4 3461
86 Garry O'Donnell Drumchapel & Clydebank MK1 U23 2 3455
87 Paul Blackman Burton Phoenix MK1 U18 2 3443
88 Sam Liddy The Sharks MK1 U14 2 3346
89 Alex Aldred The Sharks MK1 U14 2 3171
90 Ryan Mallon CrCats MK1 U14 2 3169
91 Ryan Massey 78th Leicester MK1 U18 4 3123
92 Henry McCreedy NKC MK1 U23 2 3098
93 Dave Gentle MK1 V45 2 2878
94 Daniel Noonan Duddon MK1 U10 2 2869
95 John Stoner Breakout MK1 V60 2 2865
96 Guy Byrd Banbury MK1 U16 2 2861
97 Marc Gutteridge Reading CC MK1 V45 2 2803
98 David Knibb Independent MK1 S 2 2739
99 Charlie Bowley Hamble Sea Scouts MK1 U14 2 2614
100 Edward Butler NKC MK1 U12 2 2588
101 Joe Enoch NKC MK1 U12 2 2573
102 Jonty Binovec Hexham CC MK1 U14 2 2557
103 Alexander Llewelyn Salisbury CC MK1 U12 2 2484
104 Alan Quinn Paddle Plus MK1 V50 2 2396
105 Harris Gillies Nairn KC MK1 U14 2 2327
106 Alex Pole 78 leicester MK1 U18 2 2323
107 Josh Widdowson Breakout MK1 U12 2 2299
108 Jeff Sutton NKC MK1 V45 2 2264
109 Billy Lowe 78th Leicester MK1 U18 2 2196
110 Graham Jones Winchester & District CC MK1 V45 2 2147
111 Stuart Simpson Stornoway MK1 V45 1 2065
112 Stuart Smith MK1 V50 1 2050
113 Lucas Montgomery Breakout MK1 U12 2 2038
114 Richard Hodge Shepperton CC MK1 V45 1 2000
114 Max Top-Muggleston DUCC MK1 1 2000
114 Grant Underwood The Sharks MK1 S 1 2000
117 Scott Finch MK1 U23 1 1981
118 Eddie Mackintosh Hexham CC MK1 U12 1 1950
119 Ronan Smith DUCC MK1 1 1947
120 Jonathan Gescher Hull Uni MK1 U23 1 1930
121 Alex Scott Hym Copse MK1 S 1 1920
122 Dan Grimsey Southampton CC MK1 U18 1 1915
123 Thomas Newman TVCC MK1 U23 1 1912
124 Tony Leaver Forth MK1 V50 1 1899
125 Robin Lees Basingstoke Canal CC MK1 V70 1 1898
126 Steve Agar Ninebanks / Hexham MK1 1 1893
126 Damon Grimsey Southampton CC MK1 V45 1 1893
128 Andy Coomes Poole Harbour CC MK1 V50 1 1890
129 Connor Proud TVCC MK1 U16 1 1883
130 Alistair West SOC MK1 1 1876
131 Andy Morton Kirkcaldy MK1 V70 1 1874
132 John Glavin Duddon MK1 V70 1 1871
133 Simon Dean Linlithgow KC MK1 S 1 1870
134 Jamie Mcadam Hym Copse MK1 U14 1 1867
135 Seb Tyerman Newcastle Uni MK1 U23 1 1858
136 Dylan Sweet Coquet CC MK1 U16 1 1850
137 Rory Anderson Winchester & District CC MK1 U16 1 1847
137 Phil Dean Wear Whoppers MK1 S 1 1847
139 Joe Dodds Hamble Sea Scouts MK1 U23 1 1839
140 Chris Carter MKC MK1 V45 1 1829
141 DRH Taylor Lincoln MK1 V55 1 1822
142 Henry Taunton Hamble Sea Scouts MK1 U23 1 1802
143 Joe Beevers Wey MK1 S 1 1790
144 Aaron De Silva Hym Copse MK1 U12 1 1787
145 Cameron Daly Hexham CC MK1 1 1781
146 Max Harper Banbury MK1 U18 1 1777
147 Sam Glover Reading MK1 U23 1 1769
148 Lewis McCartney Edinburgh Schools MK1 U14 1 1755
148 Declan Hutchison Edinburgh Schools MK1 U14 1 1755
150 Mark Blatchly NKC MK1 V50 1 1754
151 Toby Evans Hamble Sea Scouts MK1 U16 1 1751
152 Aaron Lennard Hamble Sea Scouts MK1 U18 1 1736
153 Shaun Harte NKC MK1 U23 1 1734
154 Nathan Nabili Pinkston Panthers MK1 U12 1 1731
154 Luke Munro Edinburgh Schools MK1 U14 1 1731
154 Jack Perchard Breakout MK1 U23 1 1731
157 Luke Johnson Banbury MK1 U18 1 1721
158 John Kent Frome CC MK1 V65 1 1718
159 Mick Nadal NKC MK1 V65 1 1713
160 Adam Knox Pinkston Panthers MK1 U12 1 1706
161 Jacob Simpson The Sharks MK1 U16 1 1695
162 Ian Weir Fladbury MK1 S 1 1688
163 Alex Abraham NKC MK1 S 1 1686
164 Dan Robinson Reading CC MK1 S 1 1685
165 Sam Knapp Frome CC MK1 V35 1 1680
165 Charlie Smith NKC MK1 U23 1 1680
167 Ben Beachell Dyffryn Conwy MK1 V45 1 1679
168 Mark Williams B+ Canoe Club MK1 V60 1 1676
169 Luca Cano-Mole Shpperton And Tandridge Blades MK1 U14 1 1675
170 Ashley Townend Leighton Buzzard MK1 S 1 1661
171 Jay Endean Newcastle Uni MK1 U23 1 1652
172 Ryan Hunt Forth Canoe Club MK1 U23 1 1637
173 Matthew Spinks NKC MK1 U23 1 1629
174 Andy Field Reading CC MK1 V45 1 1624
175 Matthew Holmes Pennine MK1 S 1 1609
176 James Coolican-Smith Wyedean CC MK1 U16 1 1600
176 Cally De Silva Hym Copse MK1 U08 1 1600
178 Tom Mainprize Leighton Buzzard MK1 S 1 1598
179 Jannik Klarmann Duddon MK1 U16 1 1594
180 Paul Anderson Strathallan MK1 V45 1 1575
181 Snapper Woody NKC MK1 U18 1 1559
182 Steven Green Worcester Canoe Clube MK1 V50 1 1540
183 Ali Hamer Hexham CC MK1 U16 1 1537
184 Woody Snapper NKC MK1 U18 1 1536
185 Will Tarbox Leighton Buzzard MK1 S 1 1530
185 Gavin Philpot Newcastle Uni MK1 V35 1 1530
187 Jan Mazur Duddon MK1 U12 1 1527
188 David Jault Banbury MK1 V50 1 1510
189 Jolyean Timewell Duddon MK1 U16 1 1508
190 Craig Robertson Reading CC MK1 V45 1 1506
191 Tom Brown Hamble Sea Scouts MK1 U10 1 1500
192 Marco Troisi The Sharks MK1 U10 1 1493
192 Alfie Symes Frome CC MK1 U12 1 1493
194 Roy Garriock Ribble MK1 V55 1 1490
195 David Jefferies Pennine MK1 V50 1 1475
196 Max Troisi The Sharks MK1 U08 1 1467
197 Chris Ashcroft Bradford & Bingley MK1 V45 1 1462
198 Geoff Bowers NKC MK1 V70 1 1456
199 Paul Newman TVCC MK1 V50 1 1451
200 Kirston Elton HPPCC MK1 V40 1 1445
201 Wayne Penrose TVCC MK1 V40 1 1444
202 Phillip Smith Winchester & District CC MK1 U14 1 1434
203 Aaron Campbell Newcastle Uni MK1 U23 1 1432
204 Noah Moxon Banbury MK1 U14 1 1413
205 David Glendenning Hexham CC & Greenstar CC MK1 V50 1 1407
206 Oliver Jault Banbury MK1 U18 1 1400
207 Ian Radcliffe NKC MK1 S 1 1384
207 David Mason Wyedean CC MK1 U16 1 1384
209 Andy Taylor TVCC MK1 V45 1 1371
210 Kieran Lartey-Dancey Poole Harbour CC MK1 U16 1 1368
211 Dimi Troisi The Sharks MK1 U12 1 1360
212 Luke Robinson Breakout MK1 U12 1 1353
213 Felix Newey Wyedean CC MK1 U14 1 1344
214 Duncan Jack Paddle Plus MK1 V50 1 1342
215 Christopher Papgeorgiou Viking CC MK1 U12 1 1341
216 Woody South Lee Valley MK1 U12 1 1326
217 Neil Smith MK1 V35 1 1313
218 Ethan Fletcher Breakout MK1 U16 1 1302
219 Joshua Perry Banbury MK1 U14 1 1297
220 Steven Rose Liverpool MK1 S 1 1290
221 Peter Lawrence Meridian CC MK1 V45 1 1280
222 Daniel Peterson Banbury MK1 U18 1 1275
223 Dave Cutts Snowdonia MK1 V50 1 1271
224 Ewan Clow Aberdeen MK1 U23 1 1268
225 Richard Taylor Poole Harbour CC MK1 V50 1 1265
226 Samual Bloomfield Carlisle MK1 U18 1 1264
227 Dom Markham Rutland MK1 V45 1 1226
228 Andrew Akhurst Hamble Sea Scouts MK1 V50 1 1224
229 Leon Dixon Leighton Buzzard MK1 U14 1 1213
230 Wesley Ibe Poole Harbour CC MK1 U18 1 1192
231 John Sherwen Duddon MK1 V65 1 1179
232 Ian Geddes Nairn KC MK1 V60 1 1178
233 Graham Blakey HPPCC MK1 V50 1 1122
233 Finlay Hampton Hamble Sea Scouts MK1 U12 1 1122
235 Chris Hibbert Independent MK1 V35 1 1077
236 Tobias McCreedy Barking & Dagenham MK1 U16 1 1012
237 Andy Jackson HPPCC MK1 V50 1 980
238 Ronnie Westerby Poole Harbour CC MK1 U12 1 869
239 Dylan Roberts Paddle Plus MK1 U12 1 798
240 Martyn Price Poole Harbour CC MK1 V35 1 779
241 Ollie Thompson Winchester & District CC MK1 U12 1 635
242 Will Skinner Winchester & District CC MK1 U10 1 541
243 Tom Taylor-Moreton Breakout MK1 U10 1 446
244 James Foster TVCC MK1 U14 1 412
245 Leon Foster TVCC MK1 U12 1 251
246 George Rae Leighton Buzzard MK1 U12 1 50
247 Sebastian Townsend Winchester & District CC MK1 U12 1 1
247 Dougie Cresser Bradford and Bingley MK1 U08 1 1
247 Cameron Anderson Strathallan MK1 U14 1 1