Welcome to Wildwater Canoeing

Wildwater Canoeing is a discipline of canoe racing, also known as Wildwater Racing and Whitewater Racing. The wildwater time trial is the purest of whitewater racing forms - the athlete, the river, the clock.

A racing performance is the result of physical conditioning, skill and harmony with the water - and is the only sport where social paddling is necessary to achieve a peak performance. Beautiful water, scenery and companionship make the Wild Water Racing experience compelling. The competitor is free to take whichever route on the river they desire, a freedom of racing unsurpassed in the whitewater world. 

Wildwater Canoeing is governed by British Canoeing

Wavehopper Rankings 2015/16

Wavehopper Individual Competitions 2015/16 Season
Key:  Red Spotty Background = Challenge Series Winner
Competitor Name Gender & Boat Paddler Region Age Category  Club No of Wavehopper Races eEntered this season Excluding Final Challenge Winner Challenge Series Ranking Score Challenge Series Rank
Michelle Sanderson WK1 NW S Duddon 7 125 1
Helena Bazley WK1 SE S The Sharks 1 25 2
Kirsty Bentley WK1 NW S Duddon 1 25 2
Rachel Hiley WK1 YH S Bradford & Bingley 1 25 2
Anja Mizdrak WK1 S S Oxford Uny 1 25 2
Lois Stalker WK1 NE S Hexham 1 25 2
Margaret Fairbrass WK1 YH S Unknown Bradford & Bingley 1 25 1
Matilda Kruk  WK1 SE U 8 The Sharks 1 25 1
Maja Krukowska WK1 SE U10 The Sharks 1 25 1
Connie Ashcroft WK1 U10 Bradford & Bingley 1 25 1
Joyce Bazley WK1 SE U10 The Sharks 1 24 3
Molly Higgins WK1 NW U12 Duddon 3 75 1
Rachel Jones WK1 S U12 Winchester CC 2 50 2
Emily Laugharne WK1 EM U12 Rutland 1 25 3
Kiara Sheehan WK1 SE U12 The Sharks 1 25 3
Amelia Miller WK1 SE U12 The Sharks 1 24 5
Victoria Longstaff WK1 NW U14 Duddon 6 Yes 125 1
Shannon Beedon WK1 SE U14 The Sharks 1 25 2
Clara Fielding WK1 NW U14 Bolton  1 25 2
Sophie Klava WK1 YH U14 Bradford & Bingley 1 25 2
Harriott Laugharne WK1 U14 Rutland 1 25 2
Cerys Gough WK1 NW U14 Carlisle 1 24 6
Hannah Johnson WK1 SE U14 The Sharks 1 24 6
Ruth Mckenny WK1 NW U16 Duddon 3 125 1
Rona Fishburn WK1 NW U16 Chester 1 25 2
Olivia Hanson WK1 NW U16 Independent 1 25 2
Marnie Leach WK1 YH U16 Bradford & Bingley 1 25 2
Jessica Proctor-Crozier WK1 NW U16 Chester 1 25 2
Jessica Snowden WK1 NW U16 Chester 1 23 6
Helen Tatlow WK1 S U23 Oxford Uny 1 25 1
Bethany Thomas WK1 NW U23 Carlisle 1 25 1
Paige Topliss WK1 NW U23 Copeland CC 1 25 1
Maeve Woodhouse WK1 NE U23 Hexham 1 25 1
Serina Gioan WK1 S U23 Oxford Uny 1 24 5
Evelyn Mista WK1 SE V40 The Sharks 1 25 1
Rachel Prudham WK1 NW V45 Carlisle 1 25 1
Charmain Saxby WK1 EM V45 HPPCC 1 25 1
Pamela Bloomfield WK1 NW V45 Carlisle 1 24 3
Nicola Bashforth WK1 EM V50 Breakout 1 25 1
Fran Humpherson WK1 NW V55 Duddon 3 75 1
Susan Templeton WK1 V55 IVCC 7 75 1
Judi Sheahan WK1 EM V60 Rutland 4 75 1
Helen Recchia WK1 YH V60 Malton + Norton 1 25 2
Trevor Hughes MK1 S Duddon 7 75 1
John Dyke MK1 S Hamble Sea Scouts 2 50 2
Thomas Leissing MK1 S S Oxford Uny 1 25 3
Simon Wolmsley MK1 EM S LUKS 1 25 3
Chris Booth MK1 S S Oxford Uny 1 24 5
Michael Giesgus MK1 NW S Unknown Liverpool 1 25 1
Mark Fairbrass MK1 YH S Unknown Bradford & Bingley 1 24 2
Ryan Bentley MK1 NW U 8 Duddon 5 125 1
Leon D'Mello MK1 SE U 8 The Sharks 1 25 2
Layla Merritt MK1 NW U 8 Duddon 1 25 2
Daniel Noonan MK1 NW U10 Duddon 5 125 1
Jacob Law MK1 S U10 Winchester CC 3 75 2
Isaac Bull MK1 EM U10 Boat House Paddlers 1 25 3
Johan Kukkohori MK1 SE U10 The Sharks 1 25 3
Marcel Krukowski MK1 SE U10 The Sharks 1 24 5
Christian Merritt MK1 NW U10 Duddon 1 24 5
Kieran Noonan MK1 NW U12 Duddon 6 125 1
Connor Bentley MK1 NW U12 Duddon 7 122 2
Dean Postlethwaite MK1 NW U12 Duddon 2 92 3
Barney Hanson MK1 Nw U12 Independent 3 73 4
George Sharp MK1 NW U12 Bradford & Bingley 2 48 5
Wilfred Bazley MK1 SE U12 The Sharks 1 25 6
Daniel Giuliani MK1 NE U12 Hexham 1 25 6
Ben Reape MK1 EM U12 78 leicester 1 25 6
Oliver Snowden MK1 NW U12 Chester 1 25 6
Bobby Beedon MK1 SE U12 The Sharks 1 24 10
Aliseena Beknaday MK1 SE U12 The Sharks 1 23 11
Owen Wilson MK1 NW U14 Duddon 4 Yes 125 1
Cameron Bannatyne MK1 EM U14 Paddle Plus 3 75 2
Hadley Cartmell MK1 U14 Duddon 4 75 2
Ethan Jack MK1 EM U14 Paddle Plus 3 73 4
Joel Gurney MK1 SE U14 The Sharks 2 50 5
Jolyean Timewell MK1 NW U14 Duddon 2 47 6
Khaleel Zianddin MK1 SE U14 The Sharks 2 47 6
Connor Sheehan MK1 SE U14 The Sharks 2 46 8
Rory Anderson MK1 S U14 Winchester CC 1 25 9
Jamie Chaplin MK1 NE U14 Hexham 1 25 9
Michael Preston MK1 S U14 Hamble Sea Scouts 1 25 9
Jonathan Blatchley MK1 EM U14 NKC 1 24 12
Alasdair Hamer MK1 NE U14 Hexham 1 24 12
Connor Proud MK1 NE U14 Coquet Shorebase 1 23 14
Thomas Skinner MK1 SE U14 The Sharks 1 23 14
Ethan Miller MK1 SE U14 The Sharks 1 22 16
Dylan Sweet MK1 NE U14 Coquet Shorebase 1 22 16
Thomas Richards MK1 SW U16 PHCC 2 100 1
Cameron Ruddick MK1 NW U16 Carlisle 2 50 2
Aaron Lennard MK1 S U16 Hamble Sea Scouts 2 49 3
Jamie Hewitt MK1 NW U16 Carlisle 2 46 4
Ben Dickinson MK1 NE U16 Hexham 1 25 5
Harvey Petcher MK1 NW U16 Duddon 1 25 5
Alex Pole MK1 EM U16 78 leicester 1 25 5
Conor Thomas MK1 NW U16 Bolton  1 25 5
Ewan Bottrill MK1 EM U16 78 leicester 1 24 9
Tom Day MK1 NW U16 Wigan 1 24 9
Martin Murphy MK1 NE U16 Coquet Shorebase 1 24 9
Ellis Rowland MK1 NE U16 Coquet Shorebase 1 23 12
Samual Bloomfield MK1 NW U18 Carlisle 2 48 1
David Hatton MK1 NW U18 Chester 1 25 2
Boyd Morley MK1 S U18 Hamble Sea Scouts 1 25 2
Louis Timewell MK1 nw U18 Duddon 1 25 2
Jake Weddell MK1 NE U18 Coquet Shorebase 1 25 2
Brandon Wilson MK1 NW U18 Duddon 1 25 2
Jed Hewitson MK1 NE U18 Hexham 1 24 7
Jake Oldfield-Connor MK1 NW U18 Chester 1 24 7
James Roberts MK1 NW U18 Chester 1 23 9
Joe Crowder MK1 NW U18 Bolton  1 22 10
Matthew Coulson MK1 S U23 Oxford Uny 1 25 1
Steven Edmundson MK1 EM U23 LUKS 1 25 1
Struan Fishburn MK1 NW U23 Chester 1 25 1
Rob Stalker MK1 NW U23 Copeland CC 1 25 1
Joe Parkin MK1 NW U23 Bolton  1 24 5
Lee Bentley MK1 NW V35 Duddon 5 75 1
Chris Houston MK1 NW V35 Duddon 4 73 2
Kris Ashman MK1 NW V35 Duddon 1 24 3
Mark Williams MK1 NW V35 Carlisle 1 24 3
Philip Postlethwaite MK1 NW V40 Duddon 3 125 1
Dom Markham MK1 EM V40 Rutland 2 50 2
Martin Ford MK1 NW V40 Bolton  1 25 3
Chris Hewitt MK1 NW V40 Carlisle 1 25 3
Selwyn Richards MK1 S V45 PHCC 3 123 1
Scott Wilson MK1 NW V45 Duddon 2 50 5
Chris Ashcroft MK1 NW V45 Bradford & Bingley 2 100 2
Mark Petcher MK1 NW V45 Duddon 4 73 3
Andy Longstaff MK1 NW V45 Duddon 3 72 4
Chris Fawcett MK1 S V45 Eastleigh Scouts 2 48 6
Paul Gilpin MK1 NW V45 Carlisle 2 46 7
Ben  Beacher MK1 NW V45 Dyffryn Clwyd 1 25 8
Patrick Anderson MK1 S V45 Winchester CC 1 24 9
Mike Howe MK1 NW V45 Carlisle 1 23 10
Rod Grundy MK1 E V50 The Sharks 2 50 1
Ian Law MK1 S V50 Winchester CC 2 50 1
Paul Roebuck MK1 YH V50 Malton + Norton 2 50 1
Paul Baker MK1 S V50 Winchester CC 1 25 4
Paul Ford MK1 YH V50 Bradford & Bingley 1 25 4
Robert Hitchmough MK1 NW V50 Duddon 1 25 4
Steve Thomas MK1 NW V50 Bolton  1 25 4
Alex Ure MK1 NW V50 Carlisle 1 25 4
Richard Sheahan MK1 EM V55 Rutland 4 75 1
Michael Anderson MK1 NW V55 Duddon 2 49 2
Graham Bulmer MK1 NW V55 Chester 1 25 3
Martin Harry MK1 S V55 Axe Vale CC 1 25 3
Martin Haughton MK1 YH V55 Pennine CC 1 25 3
John Redmond MK1 YH V55 Bradford & Bingley 1 24 6
Steve Swallow MK1 NW V60 Oakwood 2 50 1
Danny Dalrymple MK1 S V65 IVCC 4 75 1
James Richardson MK1 EM V65 Rutland 4 75 1
John Sherwen MK1 NW V65 Duddon 4 75 1
Trevor Selby MK1 EM V65 Rutland 2 48 4
Gareth Huston MK1 YH V65 Pennine CC 1 24 5
Richard Davis MK1 S V75 IVCC 1 25 1